TopOla
  • Blog
  • O mnie
Obraz

Jak nie zapomnieć o języku przez wakacje?

11/7/2018

0 Komentarze

 
Obraz

Wakacje w pełni i doskonale wiem, że o rozleniwienie siebie i swojego umysłu nie trudno. Jako osoba, która z językami obcymi stara się być w kontakcie na co dzień, chciałabym przedstawić wam swoje sposoby na to, jak nie zapomnieć o języku przez wakacje. 
Poniższe sposoby są uniwersalne, to znaczy, że dotyczą każdego języka. Będę podawała czasami konkretne przykłady, a one już będą się odnosiły do języków, których się uczę (angielski, hiszpański, portugalski). Sposoby te również sprawdzą się idealnie nie tylko w wakacje, ale i również w inne przerwy od nauki języków obcych. 
​
Z pewnością o wszystkich sposobach już pewnie słyszeliście. Trzeba dużo słuchać, dużo czytać, dużo mówić, dużo pisać. Tak ogólnie to wszystkiego powinno być DUŻO. A ja jednak sądzę troszeczkę inaczej. Nie oznacza to, że jeśli ktoś się dużo uczy to jest źle, bo wcale tak nie jest. Najważniejsza jest jednak SYSTEMATYCZNOŚĆ. Bez niej to jest kiepsko po prostu. Fajnie jest, jeśli KAŻDEGO dnia znajdziemy np. 15 minut na naukę  (więcej jest nawet wskazane). Systematyczność to jest klucz i zapewne nie jedna osoba wam to powie, a szczególnie jeśli chodzi o naukę języków.  

Oto moje sposoby:

1. Czytanie książek  

Jestem osobą, która po prostu bardzo lubi czytać. Od jakiegoś czasu większość książek, które pochłaniam są w języku angielskim  (mam pewne kłopoty z dotarciem do ciekawych książek po hiszpańsku). Pamiętam, jak w ramach przygotowań do matury z języka hiszpańskiego czytałam powieści w tym języku (głównie Nicholasa Sparksa) i pamiętam również, jak bardzo mi to pomogło. Wszystkie książki były w formie elektronicznej, więc nie musiałam nigdzie jeździć, aby je zdobyć. Zatem zachęcam do czytania książek, mimo iż wiem, że na początku nie jest łatwo. Moja rada: nie tłumaczcie sobie wszystkich nieznanych słów, bo od tego się tylko zniechęcicie. Jeśli już tłumaczymy, to słowa kluczowe, które umożliwiają nam zrozumienie fabuły.  ​

Ostatnio przeczytana książka, którą bardzo polecam to Code to Zero  Kena Folletta.

2. Czytanie prasy  ​

Mówię tutaj o wszelkich portalach informacyjnych, które bez problemu są dostępne online. Wybierzcie sobie dziedzinę, która naprawdę Was interesuje  (polityka, moda, ekonomia, psychologia, informatyka itd.) i czytajcie artykuły dotyczące tematyki, która wam odpowiada. To jest zupełnie inne czytanie. Ja zazwyczaj z własnej woli nie czytam artykułów dotyczących polityki  (są oczywiście pewne wyjątki), ale za to lubię czytać o zdrowym odżywianiu, rozwoju osobistym, podróżach i ekologii. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto również ustalić sobie pewne zasady np. „Będę czytać 2 artykuły dziennie.” albo „Będę czytać jeden artykuł dziennie i będę uczyła się 3 nowych słówek, które w nim się pojawiły, a nich nie znam.” ​
Portale do których często zaglądam:  
W języku hiszpańskim: El País, Clarín, ABC, La Vanguardia oraz HOLA.
W języku angielskim: BBC, CNN, The Guardian, The Telegraph oraz Daily Mail.
W języku portugalskim: Público, Jornal de Notícias oraz SAPO.

3. Słuchanie radia

I nie mówię tutaj wcale o siedzeniu i słuchaniu radia, a raczej o puszczaniu sobie audycji, kiedy wykonujemy inne czynności  (np. kiedy sprzątamy). Nie musimy się skupiać na treści. Mimo iż może nam się wydawać, że to nic nie daje, bo przecież nie skupiamy swojej uwagi na tym, o czym właśnie mówi speaker, nasz mózg i tak wyłapuje wiele rzeczy np. melodię  języka.
Polecam tę stronę, na której mamy wiele stacji radiowych z całego świata: KLIK
Angielski: BBC Radio 4 (nie ma dużo muzyki, a jest za to dużo ciekawych rozmów i wywiadów)
Hiszpański: COPE

4. Oglądanie filmów i seriali w języku obcym

Ja już mam tak, że lektor w filmach mnie denerwuje. Za każdym razem mam w głowie myśl: „Po co on to tłumaczy, jak ja jestem w stanie to sama zrozumieć?” :D Na początkowych etapach nauki polecam filmy/seriale z napisami polskimi, na kolejnym etapie z napisami w języku obcym, a na końcu już bez żadnych pomocy. Filmów i seriali jest cała masa (jeśli macie Netflixa to macie ułatwione zadanie) i kiedyś z pewnością napiszę cały wpis o tym, co sama polecam. Teraz akurat jestem na etapie oglądania serialu Friends oraz Cuéntame cómo pasó.

5. Zmień język na Facebooku i w swoim telefonie

Jeśli jeszcze masz wszystko w języku polskim, zmień to jak najszybciej. Mój Facebook jest w języku hiszpańskim, a telefon w portugalskim. Od samego patrzenia na te nazwy każdego dnia zapamiętujesz je. To zajmuje tylko chwilę, a są z tego same korzyści.

I na koniec...

O kontakt z językiem obcym teraz nie trudno. Wykorzystujmy to i róbmy to mądrze. Przedstawiłam 5 sposobów na to jak o języku obcym w wakacje (i nie tylko) nie zapomnieć. Mam nadzieję, że wybierzesz chociaż jedną z opcji i wcielisz ją w życie. Powodzenia!
0 Komentarze



Odpowiedz

    Hello!  ¡Hola!

    Obraz
    Witam Cię na moim blogu!
    ​Cieszę się, że tutaj trafiłaś/trafiłeś. Mam na imię Ola i piszę, najogólniej mówiąc, o językach obcych. Więcej informacji znajdziesz w zakładce O mnie. 

    Obraz
    Znajdź mnie na Facebooku.
    (klik)

    Archiwa

    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018


    Kategorie

    Wszystkie
    Angielski
    Ciekawostki
    Ćwiczenie Słuchania
    Ćwiczenie Słuchania
    Gramatyka
    Hiszpański
    Kultura
    Muzyka
    Nauka Słownictwa
    Portugalski
    Samodzielna Nauka
    Samouczek
    TopOla Poleca
    Wymowa


    Grafiki pochodzą ze
    ​stron: pexels.com, unsplash.com oraz canva.com. 

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Blog
  • O mnie